۱۲ ماهه

۱۲m

یک سال شد! پر از کشف ها و پیشرفت های جسمانی و پر از لذت و سرگرمی برای شما و خانواده. اعتمادی که شما به کودکتان القا می کنید به او کمک می کند تا برای سال دوم زندگی اش- که مرحله ی مهم دیگری است، آماده شود…. تا باز هم بیشتر و بیشتر از طریق بازی کردن یادبگیرد.

۱۲m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• او بیشتر آنچه شما به او می گویید را می فهمد.

• رفتارهای دیگران مانند صحبت کردن پشت تلفن را تقلید می کند.

• می تواند رفتارهای شما را پیش بینی کند. وقتی می بیند که ژاکتش را نگه داشته اید، دست هایش را از هم باز می کند.

• بچه های دیگر را دوست دارد اما با آنها بازی نمی کند.

• یک اسباب بازی را به سمت دیگر حرکت می دهد.

• فقط صداهایی که یاد گرفته را تولید می کند.

• به بغل شدن، بوسیدن، لبخند و نوازش علاقه نشان می دهد.

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

رشد همه جانبه -اسباب بازی های سوار شدنی

۳به من کمک کن. در ابتدا ممکن است نیاز باشد که کودک را بغل کنید و روی اسباب بازی قرار دهید. در نهایت او یاد میگرد که خودش سوار اسباب بازی اش شود و ازآن پیاده شود، اما برای اطمینان در اولین تجارب او در کنارش باشید تا در صورت نیاز به او کمک کنید.

مسیر را باز کنید. فضای پشت این اسباب بازی را باز کنید زیرا بچه ها در ابتدای بازی با این اسباب بازی به جای حرکت به جلو به عقب رانده می شوند. 

آماده کردن مسیر. برای کودک یک ساله ی خود یک مسیر آماده کنید. با فاصله ی چند قدمی روبروی او بایستید و مشتاقانه به او بگویید: از این طرف بیا!!! از اینجا بیا! سپس کمی دور تر بروید تا او را تشویق کنید از راهنمایی های شما استفاده کند و ….

بایست و برو. با استفاده از کلمات ساده برای توصیف حرکات، درک او از جهت ها را تقویت کنید: وایسا! برو! جلوتر! نرو! پیاده شو! 

این دسته از اسباب بازی ها

رشد جسمانی – اسباب بازی هایی برای رشد بدنی، هماهنگی بدنی و راه رفتن

تحت کنترل. با به تعادل رسیدن کودک تحرک و هماهنگی او افزایش پیدا می کند. کودک یک ساله ی شما اکنون کنترل بهتری بر اعمال خود دارد. او به اطراف می رود تا چیزهای مختلف را ببیند و تجربه کند و این حرکات او مهارت های حرکتی درشت او را تقویت می کند.

با تشویق و در اختیار گذاشتن اسباب بازی ها و لوازم مناسب، مهارت هایی که کودک در جریان رشد طبیعی اش به دست می آورد را پیچیده تر و کامل تر و تخصصی تر نمایید.

من میگیرمش! در این سن، کودک شما به سرعت در می یابد که اتفاقات چگونه رخ می دهند. یک بازی با روشن و خاموش کردن چراغ ها و یا با استفاده از صداها انجام دهید. او در نوبت خود بازی می کند و بعد از او نوبت شما می شود. حرکاتی  که انجام می دهد را توصیف کنید. ” تو دکمه رو فشار دادی و چراغو روشن کردی. تو در رو باز کردی و در صدا داد!”

هیجان و مهارت های شناختی را بسازید.  چگونه؟ با سر نخی از چیزی که می خواهد اتفاق بیفتد.” بیا بریم اونجا…..یعنی اونجا چی هست؟؟؟!!”

رشد شناختی – مجموعه زندگی حیوانات(مجموعه بازی حیوانات)

۳بعععع بععع، ماااا، مااا! صدای حیوانات را از روس اسباب بازی فعال کنید و یا اینکه برای هر حیوانی خودتان صدا در بیاورید. به کودک کمک کنید تا تقلید صدای حیوانات را تمرین کند. این کار مهارت های بازشناسی او را تقویت می کند.

پرنده شوید. حتما کودکتان خیلی دوست دارد که وقتی داریدادای راه رفتن فیل را در می آورید از شما تقلید کند و یا دست هایش را مانند شما به نشانه ی بال زدن تکان بدهد. از کودک یک ساله ی خود ایده بخواهید: فکر می کنی خرس ها چطوری راه می رن؟

کی اینجا زندگی می کنه؟ محل زندگی هر کدام از حیوانات مجموعه را به کودک نشان بدهید.  یک بازی ساده ی نطبق کردن انجام بدهید. “بیا خرس رو بگذاریم توی خونه ش”، وقتی کودک شما کمی بزرگتر شد، مهارت حافظه ی او را با اشاره کردن به قسمت های مختلف مجموعه اسباب بازی و سوال کردن در مورد آنها تقویت کنید. “کی اینجا زندگی می کنه؟” 

رشد جسمانی – اسباب بازی هایی برای تشویق ایستادن و راه رفتن با تکیه گاه

۴--تشویقش کنید. با اشاره کردن به خصوصیات اسباب بازی ها- مثل دکمه ای که در بالای آن قرار دارد- کودک را تشویق به ایستادن کنید: ” وای اگه این دکمه ی این بالا رو بزنیم چی می شه!!”

مسیر را خلوت کنید. مسیری که کودک می خواهد خود را بالا بکشد و با کمک تکیه گاه راه برود را خلوت کنید. همچنین کودکانی که یادمیگیرند بایستند و  تعادل خود را حفظ کنند نیاز به تکیه گاه محکمی دارند. 

استفاده از توصیفات کلامی. در جریان بازی با کودک، با استفاده از توصیفات کلامی مفاهیم زبانی را تقویت کنید: “نگاه کن! بینی عروسک چراغ داره!!”

 

کودک باید در این سن تشویق شود تا به کمک تکیه گاه راه برود و بتواند به این طریق محیطش را کشف کند و مهارت های بدنی خود را پیچیده تر کند. کودک باید تمام ظرفیت های بدنی خود را بشناسد و از آنها استفاده کند. آگاهی به بدن خود و تمرکز بر فعالیت ها گام مهمی در هوش افزایی بدنی کودکان است.

رشد شناختی – اسباب بازی های موزیکال

۲می تونی انجامش بدی؟ بگذارید کودک با اسباب بازی مستقلانه بازی کند. نزدیک کودک باشید تا در صورت نیاز به او کمک کنید و همچنین او را تشویق کنید. “تو می تونی!!!! آفرین! ”

برای ساختن یک آهنگ با کودک یک بازی طراحی کنید. یک آهنگ با اسباب بازی بزنید و از کودک بخواهید که از شما تقلید کند. و یا اینکه برعکس، هر کاری که کودک انجام می دهد را شما هم انجام دهید.

همانطور که کودک دارد با اسباب بازی بازی می کند فعالیت های اوو خصوصیات اسباب بازی را با کلمات شرح بدهید. وقتی که کودک اسباب بازی را تکان می دهد بگویید: عقب…..جلو……این ور…..اون ور…..!

همراه با بازی کودک دست بزنید و یا با او بخوانید تا کودک را تشویق کنید. همچنین می توانید با استفاده از ابزار های دیگری او را همراهی کنید(روی میز بزنید و بخوانید). کودک با خود می گوید : «من می توانم بازی کنم!» و این همه جمله ی «من می توانم بازی کنم در ذهن او جای میگرد و به پرورش اعتماد به نفس او کمک می کند.

رشد شناختی – اسباب بازی های هوش افزایی – هوش زبانی

فردی که هوش زبانی بالایی دارد و به اصطلاح در این حیطه از هوش، با هوش است، مهارت های شنیداری کاملی دارد و توانایی بالایی در استفاده از کلمات و عبارات و به طور کلی زبان دارد. کودکی که در این حیطه از هوش توانمند است ممکن است در آینده نویسنده، سیاست مدار  و یا مشاور شود.
هوش زبانی کودکان را میتوان از سنین بسیار پایین و ابتدا با آگاه کردن کودک از صداهای مختلف و سپس با استفاده ی کاربردی و آگاهانه از زبان بالا برد. بالا بودن هوش کلامی برای تمامی افراد و در تمامی مشاغل و در تمام زندگی اهمیت فوق العاده زیادی دارد. شما به عنوان والدین کودک باید مراقب رشد مناسب این حیطه ی پر اهمیت باشید. کودکی که هوش زبانی بالایی دارد در مدرسه موفق تر است و در همه ی دروس عملکرد بهتری دارد. شما می توانید علاوه بر اینکه با کودکتان مدام حرف بزنید و در پاسخ سوال هایش حرفه ای عمل کنید- می توانید برای اطلاعات بیشتر مقالاتی که در بخش بازی و یادگیری وجود دارد را مطالعه کنید-  

با انجام بازی هایی این مهارت را در او تقویت کنید. در اختیار داشتن اسباب بازی های مناسب می تواند این راه را برای شما هموار کند.
نوزادان را باید از وجود صدا های مختلف آگاه کرد و به صداهایی که از خود تولید می کنند باتوجه کردن و تقلید آن پاسخ مناسب داد. برای کودکان بزرگتر باید در جریان بازی ها از کودک سوال پرسید، و برای پاسخ هایی که کودک می دهد منتظر مانید و صبور بود. خزانه ی لغات کودک باید بسیار وسیع باشد. اسباب بازی ها و وسایل زیادی هستند که به شما برای این کار کمک می کنند. کودک باید برای استفاده از زبان به صورت آشکار و نا آشکار تشوبق شود. این دسته از اسباب بازی ها به شما در این امر کمک می کند.
جغجغه
اسباب بازی های موزیکال
اسباب بازی هایی که صفحه شماره گیری و دکمه دارند مثل تلفن ها و ….
اسباب بازی هایی که با کلمات بازی می کنند: هد بند، پانتومیم
کارت های دید آموز
تیز بین
بسته های آموزش الفبا و اعداد نقشه ها و کره ی جغرافیایی
عروسک های انگشتی و نمایشی
کتاب های داستان و کتاب های تصویری