۱۰ ماهه

۱۰m

وقتی مهارت های تفکر کودک رشد می کنند و نوزاد شما مفاهیم پیچیده تری را درک می کند، بازی هایی را با کودک انجام دهید که کنجکاوی کودک را تشویق می کنند و اسباب بازی هایی را در اختیارش بگذارید که بسیار مشغول کننده باشد و جنبه های زیادی برای کشف کردن داشته باشد.

۱۰m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• وقتی شما دستانش را نگه دارید او ممکن است راه برود.

• با رشد درکش از مفهوم عمق، او سعی نخواهد کرد با سر به پایین پله ها سینه خیز برود.

• می تواند به یک یا دو دستورالعمل ساده واکنش نشان دهد.

• به دزدکی نگاه کردن به چیزها علاقه نشان می دهد.

• وقتی چیزی از دستش می افتد، ممکن است دنبال آن بگردد.

• از دست هایش برای جستجو و انگشت زدن استفاده می کند.

• تقلید بیشتری می کند و سعی می کند رفتار دیگران را کپی کند.

• او شروع می کند به نشان دادن علاقه به بعضی صداهای خاص که می شنود.

• می تواند توالی های ساده را پیش بینی کند و منتظرشان باشد، مانند انتظار غذا را داشتن، وقتی در آشپزخانه باز می شود.

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

اسباب بازی هایی برای تشویق ایستادن و راه رفتن

۴--تشویقش کنید. با اشاره کردن به خصوصیات اسباب بازی ها- مثل دکمه ای که در بالای آن قرار دارد- کودک را تشویق به ایستادن کنید: ” وای اگه این دکمه ی این بالا رو بزنیم چی می شه!!”

مسیر را خلوت کنید. مسیری که کودک می خواهد خود را بالا بکشد و با کمک تکیه گاه راه برود را خلوت کنید. همچنین کودکانی که یادمیگیرند بایستند و  تعادل خود را حفظ کنند نیاز به تکیه گاه محکمی دارند. 

استفاده از توصیفات کلامی. در جریان بازی با کودک، با استفاده از توصیفات کلامی مفاهیم زبانی را تقویت کنید: “نگاه کن! بینی عروسک چراغ داره!!”

آگاهی کودک از بدن خودش و توانایی های بدنی ای که دارد قدم اول در هوش افزایی بدنی کودک است. می توانید با استفاده از اسباب بازی ها و ایده های مختلف راه کودک را در این زمینه هموار کنید.

اسباب بازی هایی برای تشویق ایستادن و راه رفتن با تکیه گاه


۴با مسائل پایه ای شروع کنید.
اسباب بازی های آموزشی مانند اینها، به کودک نشان می دهد که چگونه یادگیری های اولیه شکل میگیرند. مفاهیم ساده مانند اعداد، حروف الفبا، اشکال و رنگ ها.  وقتی که دارید با کودکتان بازی می کنید در مورد این مفاهیم اولیه صحبت کنید، و آنها را به قسمت های دیگری از محیط کودک تعمیم دهید تا به کودک کمک کنید بیشتر یاد بگیرد.

زمان شمردن. وقتی دارید از پله ها بالا می روید، با هر پله یک عدد بشمارید. “١، ٢، ٣، ۴، ۵، آفرین! تو پنج پله رفتی بالا!”  شما در حال گسترش یادگیری های کودک هستید  امادر این سن به فکر آموزش اعداد واقعی نباشید.