۸ ماهه

۸m

کودک هشت ماهه ی شما، از برداشتن و بلند کردن اشیا و از دست به دست کردن آنها لذت می برد، همچنین او در این سن یاد میگیرد که در ذهن خودش کلمات را با اشیا مربوط به آنها مرتبط کند.

۸m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• او می تواند در هر دو جهت سینه خیز برود و بعضی مواقع در حالی که در کنار یک شیء است، آن را نگه دارد.

• کم کم ارتباط دادن دو رفتار به یکدیگر را شروع می کند.

• یاد می گیرد که اشیاء بقا دارند و می فهمد که زمانیکه از جلوی چشمش دور می شوند ،لزوماً غیب نمی شوند.

• حوادث اخیر به خاطرش می مانند.

• مهارت های او رشد کرده اند و می تواند اشیاء کوچک را بردارد.

• او با دقت در حال کاوش در جهان اطرافش است.

• شروع به ادا کردن صداها کرده و این کار را با حروف صدادار آغاز می کند.

• به لبخند دیگران پاسخ می دهد.

 

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

اسباب بازی های موزیکال(آهنگین)

۸-نشانم بده! بازی با با بررسی تمام ویژگی های اسباب بازی، همراه با کودک آغاز کنید. به کودکتان نشان دهید که دکمه های اسباب بازی چگونه کار می کنند، به صفحات ضربه بزنید، غلطک ها را تکان بدهید. در این سن، بهتر است بر روی مفهوم عمل و عکس العمل تاکید کنید تا اینکه بخواهید توالی اتفاقات را آموزش دهید.

کلمات، کلمات، کلمات. این سن زمان رشد زبان دریافتی کودکان می باشد.  بنابراین هر میزان کلماه ی جدیدی که بشنوند آماده ی فراگیری آن هستند.  مهارت های زبان دریافتی را  با گفتن نام رنگ ها، اشکال و حیواناتی که میبینید در کودک تقویت کنید. ” صدای زنگ رو می شنوی؟ بیا با سگ بازی کنیم. فکر می کنی میمون داره چی میگه؟”  

اسباب بازی های ساختنی و مرتب کردنی

۸-پیش از مرتب کردن اشکال، به کودکتان مفاهیم «پر، خالی، داخل، بیرون» را آموزش دهید. همانطور که کودک بازی می کند بگویید: تو مکعب قرمز رو گذاشتی داخلش، اون گرده. عمدا رنگ و شکل مکعب و اینکه آن را داخل و یا خارج کرده است را بگویید. وقتی که تمام معکب ها بیرون هستند، بگویید: خالی! و وقتی که همه ی آنها داخل هستند بگویید: پُر.

وقتی که کودک آماده ی مرتب سازی اشکال می باشد تمام اشکال به غیر از اشکال گرد را کنار بگذارید. بگذارید کودکتان قرار دادن شکل گرد را در جای صحیح آزمایش کند. اگر این کار برایش سخت است جای دایره را نشان دهید و بگویید: اینو امتحان کن. کودک باید آن را سر جایش بگذارد. اما اگر نه، صبر کنید تا کودک به آزمون و خطای خود ادامه دهد.
دایره را خوب یاد بگیر. وقتی که کودک به خوبی جای گذاری اشیا دایره مانند را یاد گرفت، اشیا گرد را کنار بگذارید و بگویید: حالا بیا چهارگوش ها رو امتحان کنیم. و وقتی که کودک توانست اشیا چهار گوش را مرتب کند، دایره ها و چهارگوش ها را با هم دیگر در اختیار او قرار دهید تا بازی کند. یاد دادن این اشکال می تواند در یک و یا دو روز و یا یک هفته انجام گیرد. یادگیری کودک بستگی به این دارد که او چه زمانی آماده است

اسباب بازی های دارای دکمه، دسته و صفحه ی شماره گیری

۶-تو انجامش دادی! فعالیت هایی که اسباب بازی انجام می دهد را به کودک نشان دهید و کودکتان را تشویق به انجام همان کار کنید. ” من شماره گرفتم….حالا نوبت توست. فکر می کنی وقتی دکمه رو فشار میدی ما صدای بوق می شنویم؟” ماشین های ساده توجه کودک شما را به خود جلب می کنند و همزمان مهارت های ظریف حرکتی را پرورش می دهند.

برای رنگ قرمز آماده باش. به کودک کمک کنید تا یاد بگیرد که با اشاره کردن به رنگها و نام بردن آنها، آنها را تشخیص دهد. یادگیری کودک را با اشاره کردن به اشیا محیط اطراف کودک که به همان رنگ هستند، تقویت کنید: «میبینی؟ بلوز خودتم قرمزه!»