۷ ماهه

۷m

در ۷ ماهگی کودک می توانید از مکالمه و بده بستان کلامی با او لذت زیادی ببرید! چرا که صداها و آواهایی که اکنون کودک تولید می کند علاوه بر اینکه برای شما بسیار لذت بخش است بلکه برای رشد زبان کودک بسیار حیاتی و پایه ای محسوب می شود.

۷m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• در صورت تکیه به مبل، می تواند وزن خود را تحمل کند.

• می تواند در حالی که به مبل چسبیده است از محلی به محل دیگر راه برود.

• روی شکم خود می تواند به جلو بخزد.

• می تواند روی دستها و زانوهای خود تکان بخورد.

• چون بینایی رنگی کامل دارد، با نگاه کردن به اشیاء پیچیده لذت ببرد و می تواند طوری حرکت کند که بهتر ببیند.

• با شنیدن اسم خود عکس العمل نشان می دهد و همچنین صداها و آوازهای مختلف را از هم تشخیص می دهد.

• شروع می کند که دست خود را به دور اسباب بازی هایش مانند فنجان بگیرد و می تواند با استفاده از انگشت شست آنها را بگیرد.

• از چشم هایش برای نشان کردن و دسترسی به اشیاء استفاده می کند.

• می تواند تفاوت بین داخل و خارج خانه را تشخیص دهد.

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

اسباب بازی های زمینی فشرده

۴نوبت تو، نوبت من. یک بازی تعاملی با کودک انجام دهید. این بازی می تواند به سادگی عقب و جلو بردن اسباب بازی باشد. برای مرز بندی محدوده ی بازی تان می توانید بالش هایی را در اطراف خود قرار دهید تا اسباب بازی خیلی دور نرود. حین بازی حرکاتی را که انجام می دهید را نام گذاری کنید. “عقب، جلو” “نوبت منه ، نوبته تو شده”

آماده شو، هدف بگیر، سینه خیز برو. با قرار دادن یک هدف و تشویق کودک به غلتاندن اسباب بازی به سمت آن کودک را به سینه سیز رفتن ترغیب کنید. همانطور که اسباب بازی می چرخد، کودک باز هم به دنبال کردن آن ترغیب می شود و حرکت می کند. 

کجاست؟ به کودک کمک کنید تا مکان یابی اشیا را با استفاده از شنیدن صداها یاد بگیرد. اسباب بازی را به او نشان بدهید. سپس آن را پشت سرتان نگه دارید و صدای آن را دربیاورید.  این کار را بارها و بارها انجام دهید تا او سینه خیز به سمت منبع صدا بیاید. 

اسباب بازی های انتخاب اشکال

۱داخل و خارج. این اسباب بازی ها فرصت بسیار مناسبی برای آموزش مفاهیمی مانند ” داخل و خارج و روشن و خاموش” می باشد. کودک را تشویق کنید که دست خود و یا یکی از اشکال را داخل محفظه ی اسباب بازی ببرد. چه اتفاقی می افتد؟ اگر شما از این کار کودک را تشویق کنید- مثلا با در آوردن صدایی از خودتان و یا با غلغلک دادن او- کودک حتما بازی داخل و خارج کردن اشیا از این اسباب بازی را بارها و بارها انجام خواهد داد.
یکی یکی. زمانی که خواستید اشکال مختلف این اسباب بازی را به کودک معرفی کنید، ابتدا فقط یک شکل را به او یاد بدهید. آن شکل را انتخاب کنید و صبر کنید تا کودک بتواند آ« را در جای مناسب خود قرار دهد، سپس به آموزش شکل بعدی بپردازید. وقتی کودک هر یک از اشکال را بر می دارد و سعی دارد تا آن را در جای مناسب خود قرار دهد، شما برای آموزش او هر کدام از آنها را نام ببرید. 

اسباب بازی هایی برای تشویق سینه خیز رفتن و ایستادن

۴--یک، دو، سه… به همراه کودکتان روی زمین بنشینید و با شادابی به ویژگی های اسباب بازی اشاره کنید، رنگ ها و کاربردها. همانطور که دارید هر کدام از رنگ ها را لمس می کنید نام آن رنگ را بلند بیان کنید.  ” این یه مهره ی آبی رنگه، این یکی سبزه و این یکی هم بنفشه”.

صحبت کنید. همانطور که کودک با اسباب بازی، بازی می کند در مورد کارهایی که انجام می دهد صحبت کنید. با این کار شما به او برای درک مفهوم عمل و عکس العمل کمک خواهید کرد. ” تو آهنگ رو روشن کردی! گوش کن…. می شنوی؟ بیا توپ رو دوباره پرتاب کن.”

بازی های جسمانی انجام دهید. کودک را تشویق کنید تا به صورت فیزیکی با اسباب بازی درگیر شود تا هم عضلات و هم اعتماد به نفس خود را تقویت کند. بازی فیزیکی با اشیا می تواند شامل این موارد باشد: فشار دادن اسباب بازی، به عقب و جلو غلتاندن آن، سینه خیز رفتن به سمت اسباب بازی و یا استفاده از اسباب بازی به عنوان پایه ای برای بلند شدن. 

هوش بدنی جنبشی را باید از همین سن در کودک تقویت کرد. این هوش یعنی توانایی کنترل ماهرانه حرکات بدن و استفاده از اشیا. برای اینکه کودک در این زمینه باهوش باشد ابتدا باید روند طبیعی رشد را به خوبی و در زمان مناسب و با کیفیت بالا طی کند. در این سن سینه خیز رفتن برای کودک اهمیت زیادی دارد. با سینه خیز رفتن کودک برای اولین بار احساس استقلال و توانایی می کند و می تواند شخصا به اهدافش برسد.

پس فراموش نکنید که این اسباب بازی ها علاوه بر تقویت هوش بدنی و مهارت سینه خیز رفتن فواید دیگری هم برای کودکتان دارند.