۶ ماهه

۶m

” من می تونم اثری از خودم بگذارم! ” این چیزی است که اکنون کودک شما متوجه شده است. در اینجا اسباب بازی ها و فعالیت هایی برای کمک به رشد مفهوم علت و معلول در ذهن کودک و تشویق کودک به یادگیری همراه با بازی، پیشنهاد شده است.

۶m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• با کمی کمک می تواند بنشیند و در برخی موارد به کمک هم احتیاج ندارد.

• وقتی که چیزی را می اندازد یا از دستش می افتد، دنبالش می گردد.
• می تواند به صورت همزمان یک اسباب بازی را محکم گرفته و فریاد هم بزند.

• از بازی های ساده لذت می برد.

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

اسباب بازی های عمل/عکس العمل

۶-
چراغ! آهنگ! حرکت!
با نشان دادن ویژگی های خاص اسباب بازی و نشان دادن چگونگی به کار انداختن حرکت ها و چراغ ها و آهنگ های اسباب بازی شروع کنید. 

چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در حالی که شما بازی می کنید کودک را تشویق به انجام کاری با اسباب بازی کنید. او مطمئنا با یک غافل گیری مواجه می شود که او را برای دوباره بازی کردن ترغیب می کند. 

اسباب بازی های روی هم چیدنی

۴توصیفش کنید. این نوع از اسباب بازی ها به شما کمک می کند تا کلمات و مفاهیم ساده را به کودک یاد بدهید. مانند کوچک و بزرگ/ بالا و پایین. همچنین می توان از این اسباب بازی ها برای تقویت ادراک علت و معلول استفاده کرد.

 

چه رنگی؟ با حرف زدن در مورد رنگها به کودکتان کمک کنید تا بتواند میان کلمات و مفاهیم ارتباط برقرار کند. بگویید: این یک لیوان بزرگ زرد است

اسباب بازی هایی برای نقش بازی کردن های اولیه

۶-چه صدایی می دهد؟ کودک خود را به یک سفر داخل خانه ببرید: سفر ِ صداها! زنگ در را بزنید، زنگ ساعت کودکی را به صدا در بیاورید، کامپیوتر را روشن کنید.  همانطور که در خانه مشغول این کار هستید، به کودک بگویید که هر صدا چه معنایی دارد. “یکی داره در میزنه، الان وقت بیدار شدنه، باید ایمیل هامو چک کنم!” 

تو انجامش بده! برای پرورش آگاهی کودک از روابط علت و معلولی،  بگذارید کودک یک چراغ را در خانه روشن کند و یا شیر آب را باز و بسته کند تا ببیند که چگونه اعمال او باعث می شود که اتفاقات رخ بدهند.  

بازی روزمره. کابیت را باز کنید و قابلمه ها، ماهیتابه ها و کفگیر های چوبی را بیرون بکشید و با آنها آهنگ بزنید. لبخند کودکتان را تماشا کنید و بگویید: من دارم آهنگ می زنم! وقتی که او شروع به زدن با قابلمه ها کرد با او درباره ی آنچه میبینید و می شنوید حرف بزنید. او از شنیدن صدای شما لذت می برد. علاوه بر این شما در این فعالیت به رشد زبانی او نیز کمک بزرگی کرده اید.  

علاوه بر این کار ه بعضی اسباب بازی ها هستند که می توانند در این کار ها به شما ایده و کمک بدهند.

مثلا استفاده از یک تلفن اسباب بازی که با زدن دکمه هایش کودک می تواند صدایی را تولید کند (مفهوم عمل و عکس العمل)و همچنین شبیه شما گوشی آن را در دست بگیرد هم خیلی مفید است.

اسباب بازی های نرم با رنگ های متنوع

در این سن عضلات دست کودک شما بسیار ضعیف هستند و داشتن اسباب بازی های نرم به او این فرصت را میدهد تا با دست گرفتن و فشردن آنها عضلات انگشتان دست خود را تقویت کند

وجود تضاد رنگ های شاد در اسباب بازی جلب توجه کودک را به دنبال دارد و زمینه کنجکاوی رشد سلول های مغزی و آشنایی کودک با دنیای پیرامون خود را فراهم میکند

 حسبینایی کودک رشد نیافته ترین حس او در زمان تولد است. هر چه تضاد در رنگ
هایی که در ماههای اول به کودکتان نشان می دهید(چه در اسباب بازی ها و چه
حتی در لباس هایی که خودتان می پوشید
) زمینه ی رشد حس بینایی و تیزبینی و گام ابتدایی توجه و تمرکز را فراهم کرده اید.