۵ ماهه

۵m

هر روز با خودش چیز جدیدی برای کودک ۵ ماهه ی شما به ارمغان می آورد. با رشد مهارت های حرکتی ظریف کودک، کودک شما نه تنها می تواند اشیا را ببیند، بلکه، به طرف آنها دست دراز می کند، آنها را چنگ می زند و به دهان می برد….! تعدادی اسباب بازی هایی که دارای اشکال، اندازه ها و اندازه های گوناگون باشند و همچنین برای استفاده ی کودک ۵ ماهه دارای امنیت کافی باشند را برای کودکتان تهیه کنید.

۵m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• می تواند خودش را به سمت اسباب بازی ها کشیده و آنها را بگیرد.

• به بچه های دیگر و به تصویر خودش در آینه لبخند می زند!

• حالا می تواند چند کار را با هم انجام دهد؛ برای مثال، سر و صدا در آوردن و همزمان با آن، رفتن به سوی چیزی.

• وقتی می خواهید یک اسباب بازی را به او بدهید، موقعیت خودش را برای گرفتن آن تنظیم می کند.

• می تواند از روی شکم به پشت بغلتد.

• آگاهانه دستش را دراز کرده و اسباب بازی ها را می گیرد.

• برای کشف بیشتر اطراف خود، هر چه را می بیند، آن را در دهان می گذارد.

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

اسباب بازی هایی که احساس “خود” را در کودک ایجاد می کند


اسباب بازی هایی که احساس “خود” را در کودک ایجاد می کند

با بررسی کردن شروع کنید. کودک را روی زانویتان بنشانید و اسباب بازی را در مقابل خود- مانند گرفتن کتاب در مقابل- نگه دارید. تمام قسمت های اسباب بازی را با کودکتان بررسی کنید و همزمان آنچه میبینید را برای او توصیف کنید. ۵m-2

چه میبینید؟ به تصویر نوزاد در آینه اشاره کنید تا خود شناسی او را آغاز کنید. سپس به تصویر خودتان در آینه هم اشاره کنید و بگویید: وای! نگاه کن! من تورو میبینم! تو هم مامان رو میبینی؟ دیگه کی رو میبینی؟” سپس به حالت های چهره ی خودتان اشاره کنید و بگویید: ” چشمای مامان رو میبینی؟ چشمای خودتو میبینی؟ ایناهاش!” درک ارتباطات به این ترتیب برای کودک شکل میگیرد. 

زمانی که کودک می تواند در حالتی که روی شکمش خوابیده است سر و سینه اش را بالا نگه دارد، زمان مهمی برای رشد عضلات گردن و تنه است.  برای اینکه کودکتان را به بازی کردن طولانی تر در حالتی که روی شکمش خوابیده است تشویق کنید،  چیزی که بتواند به آن نگاه کند را در اختیار او قرار دهید.

کودک در این زمان باید این مفهوم را درک کند که خودش به عنوان فردی مستقل در دنیا وجود دارد. باید اسباب بازی هایی به کودک بدهید که با دستها و پاهایش کار کند تا آنها را ببیند. همچنین اسباب بازی هایی که مفهوم علت و معلول را به کودک نشان می دهند به او یاد می دهند که او باعث انجام کارها می شود و او دارای توانایی و اختیار است.

علاوه بر این می توانید کودک را نزدیک آینه ببرید و خودتان و او را در آینه مشاهده کنید و در مورد آن صحبت کنید.

اسباب بازی های چند منظوره

۱دست بزنید و امتحان کنید. کودک را به بررسی تمام قسمت های اسباب بازی با انجام این کار به اتفاق همدیگر تشویق کنید، به او کمک کنید که بافت های مختلف آن را احساس کند، آهنگ های آن را به صدا در بیاورد و قسمتهای مختلف آن را حرکت دهد. تمام این تحریکات حسی، یک بانک حافظه از تجربیات که همچنان رشد خواهند کرد برای کودک فراهم میکند.

همیشه زمان بازی است. بگذارید کودک از بازی با اسباب بازی هایی که رنگ ها و فعالیت های مختلفی دارد لذت ببرد، اسباب بازی هایی که او را وسوسه می کنند که آنها را بردارد و لمس کند. این بازی ها هم هماهنگی چشم و دست کودک و هم مهارت تفکر او را تقویت می کند

باشگاه بازی کودک

چه چیز را میبینید؟ تا سطح زمین پایین بیایید تا بتوانید منظره ای را که کودک در بالای سر خود میبینید را ببینید. این کار به شما بر۳ای قرار دادن کودک در بهترین و مناسب ترین موقعیت کمک می کند.  موقعیت خوابیدن کودک در این اسباب بازی را هر بار عوض کنید تا زوایه ی دید او تغییر کند.

با هم بازی کنید تا به تقویت ارتباط با او بپردازید و در زمان بازی کردن با او، هردو لذت بیشتری ببرید. برای بازی زمانی را انتخاب کنید که کودک سرحال است و نه زمانی که کودک خواب آلوده، گرسنه و یا برانگیخته است. شما می توانید ببینید که هر زمان اسباب بازی برای او خیلی شلوغ به نظر می رسد، او چشمانش را می بندد. پس می توانید میزان شلوغی(تعداد اسباب بازی هایی که آویزان است) آن را تنظیم کنید.

اسباب بازی های نرم با رنگ های متنوع

در این سن عضلات دست کودک شما بسیار ضعیف هستند و داشتن اسباب بازی های نرم به او این فرصت را میدهد تا با دست گرفتن و فشردن آنها عضلات انگشتان دست خود را تقویت کند

وجود تضاد رنگ های شاد در اسباب بازی جلب توجه کودک را به دنبال دارد و زمینه کنجکاوی رشد سلول های مغزی و آشنایی کودک با دنیای پیرامون خود را فراهم میکند.

حس
بینایی کودک رشد نیافته ترین حس او در زمان تولد است. هر چه تضاد در رنگ
هایی که در ماههای اول به کودکتان نشان می دهید(چه در اسباب بازی ها و چه
حتی در لباس هایی که خودتان می پوشید
) زمینه ی رشد حس بینایی و تیزبینی و گام ابتدایی توجه و تمرکز را فراهم کرده اید.

اسباب بازی های موزیکال و چراغ دار

۲این چیست؟ قبل از اینکه بازی را آغاز کنید، به قسمت های مختلف و کاربرد های گوناگون اسباب بازی اشاره کنید و از فعال کردن چراغ ها و صداهای مختلف آن لذت ببرید.

همراه با اسباب بازی آواز بخوانید. کودک را تشویق کنید تا همراه با موسیقی اسباب بازی از خودش صدا در بیاورد و شما هم همراه با او آواز بخوانید.

میخوام سرگرم بشی. زمان هایی که شما در کنار کودک مشغول کاری هستید و به نظر می رسد که کودک نیاز به توجه دارد، موسیقی اسباب بازی و یا چراغ های آن را روشن کنید تا کودک سرگرم شود