۱ ماهه

۱m

کودک دلبند شما، با تولدش به زندگی شما را روشن می کند. تحریکات حسی هم کلید روشن کردن مغز نوزاد یک ماهه ی شما هستند

۱m-1

zکودک در این سن چگونه بازی می کند؟

• نوزاد از فاصله ۲۰ تا ۲۵سانتی متری می تواند اشیاء را ببیند اما نمی تواند جزئیات و تمام طیف رنگی را تشخیص دهد.

• اشیاء را به آرامی و در فواصل کوتاه با چشمان خود دنبال می کند.

• وقتی که یک نفر با او صحبت می کند و به سرگرم کردن او می پردازد، او حالت های ساده صورت را تقلید می کند.

• با صداهای بلند یا غیر منتظره از جا می پرد.

انواع اسباب بازی مناسب این گروه

آویز متحرک موزیکال

۱

موسیقی، لطفا فوایدی که آویز متحرک موزیکال برای کودکتان دارد را با پخش موسیقی برای نوزاد در همه ی زمان های روز و در موقعیت های مختلف گسترده تر کنید.

آواز بخوانید و با هم زمزمه کنید. همینطور که این کار را انجام می دهید در می یابید که نوزاد شما هم بیشتر از خودش صدا تولید می کند.

چه چیزی را می بینید؟ سعی کنید از نگاه نوزادتان به آویز متحرک نگاه کنید. هر چند وقت یک بار جای کودک و یا آویز را تغییر دهید تا کودک بتواند از زاویه ی جدیدی آن را ببیند.

ارتباط ایجاد کنید. از بدو تولد کودک صدای شما را می شنود و به آن پاسخ می دهد. این ارتباط را برای اشاره کردن به قسمت های مختلف آویز(رنگ ها، چیزهایی که از آن آویزان هستند و حرکت آنها) حفظ کنید. 

اسباب بازی های آرامش بخش

۲آرامش. به کودکتان یاد بدهید که خودش را مدیریت کند. گریه اش را بس کند و آرام شود. چنین اسباب بازی ای که صداهای ملایم، موسیقی و نورهایی که دارد به کودک کمک می کند زمان آرام شدن و خوابیدن را درک کند.

چه چیز را ببیند؟ به حرکات و نورها اشاره کنید تا کودک بتواند آنها را بهتر ببیند و بر آنها تمرکز کند.

بسیار آرام انواع صداها را در بیاورید تا ببینید که کدام یک از آنها برای شما و کودک آرامش بخش تر است. همانطور که کودک آرام گرفته است شما هم به موسیقی گوش دهید، این زمان می تواند زمان خوبی برای آرامش گرفتن خودتان نیز باشد

باشگاه بازی کودک

چه چیز را میبینید؟ تا سطح زمین پایین بیایید تا بتوانید منظره ای را که کودک در بالای سر خود میبینید را ببینید. این کار به شما بر۳ای قرار دادن کودک در بهترین و مناسب ترین موقعیت کمک می کند.  موقعیت خوابیدن کودک در این اسباب بازی را هر بار عوض کنید تا زوایه ی دید او تغییر کند.

با هم بازی کنید تا به تقویت ارتباط با او بپردازید و در زمان بازی کردن با او، هردو لذت بیشتری ببرید. برای بازی زمانی را انتخاب کنید که کودک سرحال است و نه زمانی که کودک خواب آلوده، گرسنه و یا برانگیخته است. شما می توانید ببینید که هر زمان اسباب بازی برای او خیلی شلوغ به نظر می رسد، او چشمانش را می بندد. پس می توانید میزان شلوغی(تعداد اسباب بازی هایی که آویزان است) آن را تنظیم کنید.

اسباب بازی های قابل حمل(بغل کردنی)

۴رنگها و الگوهایی که تضاد بالایی دارند راه بسیار خوبی برای تحریک دیداری کودک می باشد. حتی اگر کودکتان هنوز معنای صحبت های شما را نمی فهمد به رنگها اشاره کنید و حیوانات را نام ببرید. با این کار او یاد میگیرد که تمرکزش را از شیئ به شیئ دیگر جابه جا کند.

شنیدی؟ اگر اسباب بازی ای که در اختیار دارید قابلیت تولید صدا را هم دارد از این امکان استفاده کنید تا حس شنیداری کودکتان را با آن تحریک کنید. دستهای کودکتان را در دست بگیرید و با ریتم موسیقی دست بزنید. همانطور که دارید با آهنگ می خوانید حالت های چهره ی خود را تغییر دهید و با آهنگ هماهنگ کنید.